Hava Durumu Tahminleri Ve İklim Değişikliği Arasındaki İlişki Nedir?

Hava durumu ölçümleri, çoklukla hava bilgisi istasyonları aracılığıyla meydana getirilen ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar güçı ve hususü, nem büyüklükı, atmosfer tabncı, yağış nicelikı ve türü üzere çeşitli hava koşullarını ölçmek yürekin kullanılır.

Hava durumu ölçümleri çoklukla manuel veya otomatik yöntemlerle bünyelır. Manuel ölçümler, hava bilgisi görevlileri aracılığıyla meydana getirilen elle ölçümlerdir. Bu görevliler, çoklukla radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine göre hararet, nem ve rüzgar güçı ölçümlerini yaparlar.

Kendiliğinden ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak meydana getirilen ölçümlerdir. Bu sensörler, hava bilgisi istasyonlarına yerleştirilir ve mukannen aralıklarla hava koşullarını ölçerler. Bu ölçümler henüz azca maliyetli ve henüz süratlidır.

Hava durumu ölçümleri, hava bilgisi verilerinin toplanmasını ve analiz edilmesini sağlamlayarak, hava tahminleri ve ülke bileğemekikliği çaldatmaışmaları üzere birgani alanda kullanılır. Bu ölçümler, muhtıra hava tahminleri, doğal kıran uyarıları ve öteki meteorolojik bilgilerin sağlamlanmasına yardımcı evet.

Hava bilgisi, hava ve ülke olaylarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini üzere mevzularla ilgilenen bir marifet dalıdır. Bu alanda çalışkanlık gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri aracılığıyla yönetilir.
Birgani ülkede meteorolojik hizmetler, milli müdafaa bakanlıkları veya çevre bakanlıkları aracılığıyla yönetilir. Bu kurumlar, hava bilgisi istasyonlarına, peyk verilerine ve öteki kaynaklara muvasala sağlamlayarak, hava tahminleri, ülke modelleri ve öteki meteorolojik hizmetleri üretirler.

Millî Hava bilgisi Kurumları, Cihan Hava bilgisi Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milletler bünyeu aracılığıyla teşhisnmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri eş güdümlü kılmak, hava durumu ve ülke verilerinin standartlaştırılmasını sahip olmak ve ülke bileğemekikliği ile müntesip araştırmaları isteklendirme kılmak üzere görevleri alegori getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu