Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Uslu, Erbil Belediye Başkanıydı. Anası İsmet Bayan, uzun seneler Kerkük mebusu olarak hizmet yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Koca’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu çağ Başkanı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu kadar soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Kaput bezi Kolejini bitirdi. Üç sene Demetdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonra eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tıp doktoru olarak mezun olmuştur.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanı sıra pediatri kompetanı oldu. Mütehassıslık sonrası çtuzakışmalarını Harvard Üniversitesi’ne rabıtlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle omuz omuza Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne rabıtlı Çocuk Sağlamlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 seneına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Vasat şark Yol Üniversitesi Mütevelli Kurul Kafakanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlamlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları dâhilin Türkiye’ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektedris Müesses’nun ilk reisı olarak hizmet aldı. Bu görevini takribî 11 sene sürdürdü. Kafakanlığı döneminde kocaöğretimde okullaşma orantıında hızlı bir enseış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaştıynet kelleladı. Bilimsel yayınlarda da gülmeyen çoğalışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman skorları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Iktisat bölümünde eğitim bilimi görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşlarındayken Dünya Esenlik Örgütü’nün bünyeunda hizmet almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına iye olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Esenlik Asamblesinde 6 sene süresince Türk delegasyonunun kellekanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reisı ve Asamblenin ikinci reisı olarak hizmet almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç devre, El Kuruluna da iki devre başkanlık yaratıcı Doğramacı 1968 yılında kellekanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince reis ve genel aracısızörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu kellekanlığını yürütürken, Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce kellekanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Direktörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok skorda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Birleşik Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve afiyet bilimleri vadiında çok skorda bilimsel makalesi, yapıt kısımü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok hayır derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da meydana getirilen bir törenle kendisine Barış, Türe ve Matrakgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kadar birgani devletin reisı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en koca nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve sağlam çok ulusal müessese Doğramacı’ya en altın ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Muhteşem Budun Meclisi kendisine Mutluluk Üstün Ihtimam Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 senelik canı çocuklara, gençlere ve tüm insanlığa ihtimam aşkıyla güzeştetir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye değil dünyanın sağlam çok ülkesine verdiği ihtimam ve sunduğu ulamalarla afiyet, eğitim bilimi ve marifet dâhilin yarattığı kurumlarla daim sınırırlanacaktır.