Official

“Official” kelimesi İngilizce asıllı bir lafız olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “görev” yahut “iş” valörına hasılat. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na denli uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda yönetim ve hükümet mesleklerinde kullanılırdı.

Midi Çağ boyunca, “official” kelimesi, hükümet yahut kilise aracılığıyla atanmış bir görevliyi tarif etmek midein kullanılmaya saksılandı. Bu görevliler, örneğin ülke daireleri yahut kiliselerde çeşitli mesleklerle mesul olan kişilerdi.

Giderek, “official” kelimesi elan geniş anlamlar kazandı ve resmi yahut salahiyettar bir konumda mevcut herhangi bir kişoflaz tarif etmek midein kullanılmaya saksılandı. Günümüzde, “official” kelimesi genellikle hükümet, spor yahut iş dünyası gibi resmi bir konumda mevcut kişileri yahut kurumları tarif etmek midein kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Giderek, lafız resmi yahut salahiyettar bir konumda mevcut herhangi bir kişoflaz tarif etmek midein kullanılmaya saksılamıştır.